Jak musi prezentować się dobry plan łazienki dla niepełnosprawnych?

Jak musi prezentować się dobry plan łazienki dla niepełnosprawnych?


Osoby niepełnosprawne ruchowo na każdym kroku natykają się na trudności w poruszaniu się po domu. Największy kłopot pojawia się w łazience i przedpokoju. Co wymyslić, aby niepełnosprawny mógł poczuć się dobrze podczas wykonywania czynności higienicznych?

Dużo miejsca i dokładne wymiary

Na początku należy wyszczególnić najważniejsze funkcje łazienki dla osoby na wózku lub poruszającej się o kulach. Na 100 procent rezygnujemy z miejsca zbyt ciasnego. Rzecz jasna nie chodzi tu o wielką przestrzeń, ale o dostateczną ilość miejsca na bezproblemowe kierowanie wózkiem. Okręg wolnej przestrzeni musi wynosić 150 cm. Koniecznie powinno się powiększyć drzwi i zrezygnować z progów. Potrzebna okaże się specjalna muszla, przymocowana dokładnie na wysokości siedzenia w wózku. Od czasu do czasu używane są dedykowane nakładki na ubikację, które wspomagają srabilność. Sporo uwagi musimy skierować na zagospodarowanie kabiny prysznicowej. Lepiej zamówić natrysk typu walk in, rezygnując z brodzika. W przypadku gdy mimo wszystko ma być użyty, wtedy trzeba umieścić go na linii posadzki.

Postaw uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych

Trudno stworzyć łazienkę dla osoby z ograniczeniemi ruchowymi bez solidych poręczy. Drzwi, umywalka i muszla klozetowa to lista miejsc, gdzie muszą się znaleźć. Kolejną kwestią będzie wykorzystanie uchwytów do kabiny prysznicowej i wanny. Dopilnuj wymiarów - przy umywalce uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych wymagają montażu po bokach w odległości 40-45 cm od osi misy. Pozostaje wysokość - odpowiednie wydaje się 80-85 cm, liczone od poziomu "0" do końca poręczy. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych powinny pojawić się także w strefie WC. Tu również przykręca się je na prostpadłej ścianie. Mają kształt prostego profilu lub są wygięte w L, co się bardziej zaleca. W kwestii wymiarów są one takie przy umywalce. Jeżeli toaleta jest dalej od ściany, wówczas potrzebne będą głębsze uchwyty zamocowane na tylnej ścianie 30-35 cm od środka WC. Zaplanowanie rozkładu urządzeń sanitarnych można wykonać we własym zakresie lub zostawić to zawodowcom. Przy uwzględnieniu podstawowych wskazówek wyposażenie takiej łazienki nie spowoduje żadnych kłopotów. Rzecz jasna nie można zapomnieć o niebanalnych i modnych dodatkach, takich jak rośliny, pojemniki na drobiazgi czy tekstylia łazienkowe. Każdy niewielki szczegół, pomagający lepiej funkcjonować osobie niepełnosprawnej w łazience, ma ogromne znaczenie.